Recenziranje se provodi kako bi se osiguralo objavljivanje isključivo kvalitetnih znanstvenih i stručnih radova. Časopis Poredbeno pomorsko pravo nastoji sačuvati objektivnost te jamčiti čitateljima izvrsnost i izvornost objavljenih radova. Recenzenti imaju ključnu ulogu u održavanju visokih standarda, stoga se svi pristigli rukopisi podvrgavaju recenziranju kako bi se postigla navedena razina kvalitete.

Početnu procjenu rukopisa obavlja glavni urednik ili zamjenik urednika, koji prvo razmatra sve pristigle rukopise. Rukopisi koji su odbijeni u ovoj fazi obično nisu dovoljno originalni, sadržavaju ozbiljne stručne i znanstvene nedostatke, loše su napisani ili se ne uklapaju u ciljeve i opseg časopisa. Autori rukopisa koji su odbijeni u ovoj fazi obično se obavještavaju odmah po njihovoj procjeni. Rukopisi koji zadovoljavaju uredničke kriterije obično se prosljeđuju (najmanje) dvama stručnim recenzentima na postupak ocjenjivanja.

Časopis Poredbeno pomorsko pravo primjenjuje postupak dvostrukog slijepog recenziranja, što znači da recenzenti ostaju anonimni autoru/ima tijekom i nakon procesa ocjenjivanja te je identitet autora nepoznat recenzentima. Recenzenti se biraju prema njihovoj stručnosti u vezi s tematikom pristiglog rukopisa. Od recenzenata se traži da pažljivo pročitaju i ocijene rukopis u skladu s uputama u Smjernicama za recenzente.

Vrijeme potrebno za proces recenziranja varira ovisno o brzini odgovora recenzenata. Za časopis Poredbeno pomorsko pravo uobičajeno trajanje prvog kruga recenzentskog procesa iznosi mjesec dana od primitka rukopisa. U slučaju da izvješća recenzenata međusobno nisu suglasna ili se recenzija neopravdano odgađa, glavni urednik može zatražiti treće stručno mišljenje.

Nakon primitka recenzija, uredništvo obavještava autora/e te im prosljeđuje preporuke recenzenata.

Uobičajeno je slanje revidiranih rukopisa recenzentima radi ponovne provjere, pri čemu oni mogu zahtijevati dodatne izmjene (drugi krug recenzijskog postupka). Cjelokupni recenzijski postupak može uključivati tri kruga, posebice ako su recenzenti postavili složenije zahtjeve za doradom rukopisa ili ako traže doradu prije nego što ponovno pregledaju rad. U konačnici, nakon revizije, recenzent može prihvatiti doradu rada, zatražiti dodatne izmjene ili odbiti rad. Glavni urednik donosi konačnu odluku koja je neopoziva.

Po završetku recenzije svi prihvaćeni radovi upućuju se na jezično oblikovanje (lekturu). Lektoriraju se svi jezični elementi, bez obzira na to jesu li napisani na hrvatskom, engleskom ili bilo kojem drugom europskom jeziku, uključujući naslov rada, sažetak i ključne riječi.

Recenzentski obrazac dostupan je ovdje.