KLJUČNE RIJEČI: pomorsko pravo, pravo mora, međunarodne konvencije, sudska i arbitražna praksa, zaštita okoliša, sigurnost plovidbe, pomorski prijevoz, brod, osobe u pomorstvu, razgraničenje na moru

SAŽETAK: 

Ovaj projekt usmjeren je na stvaranje znanstvene podloge za izradu cjelokupnog pomorskog zakonodavstva Republike Hrvatske s posebnim osvrtom na međunarodna unifikacijska rješenja i mogućnost njihovog prihvaćanja u pomorskopravni sustav RH.

S obzirom na utvrđenu Jadransku orijentaciju u gospodarskom i društvenom razvitku RH nedvojbeno je da je razvoj pomorskog prava od velikog značenja, osobito za razvoj turizma, brodogradnje, sigurnosti broda i plovidbe, stručnosti pomorskog osoblja, unaprjeđenje ribarstva te zaštite morskog okoliša. Važeća pomorska pravna regulativa u RH ne zaostaje za sustavima koji postoje u vodećim pomorskim zemljama – Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji, skandinavskim zemljama.

Sabor Republike Hrvatske donio je 1994. Pomorski zakonik. Taj je Zakonik u najvećoj mjeri rezultat dugotrajnih napora Jadranskog zavoda. Međutim, za uspješniju primjenu ovog Zakonika nužno je donijeti nove zakone i druge pravne propise. Usprkos kvalitete Pomorskog zakonika, permanentno praćenje i istraživanje pomorske regulative u drugim zemljama, kao i novih međunarodnih konvencija te prakse unutrašnjih i međunarodnih sudova je od najveće važnosti.

Neka područja, kao što su zaštita morskog okoliša, poboljšanje sigurnosti plovidbe, pitanje pomorskog osiguranja i dr. zahtijevaju nova rješenja i nov pravni razvitak. Republika Hrvatska ne može zanemariti istraživanja problema prava i pravne prakse koja se provode u drugim pomorskim zemljama i na međunarodnoj razini. Svrha ovog projekta je permanentno praćenje i analiza razvoja unutrašnjeg prava, stranog pomorskog privatnog prava i prava mora kako bi uskladili našu unutrašnju pravnu regulativu s međunarodnim kretanjima. Posebni ciljevi ovog projekta su kontinuirani pregled i praćenje prakse domaćih i međunarodnih sudova i tribunala, proučavanje pravne regulative u drugim zemljama te praćenje međunarodnih instrumenata.

Rezultati naših istraživanja kontinuirano se prevode i izdaju u časopisu našeg Zavoda – “Uporedno pomorsko pravo – Comparative Maritime Law”. Taj se časopis dostavlja pravnim odjelima u uredima Vlade Republike Hrvatske, brodarskim i osiguravajućim društvima kao i fakultetima.

Projekt je financiran od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske.