KLJUČNE RIJEČI: pružanje lučkih usluga, financiranje lučke infrastrukture, oporezivanje luka, europsko pravo primjenjivo na morske luke, hrvatski pravni okvir za morske luke

SAŽETAK:

Znanstvenoistraživački projekt Izazovi u pravnom uređenju morskih luka – primjena europskog prava uz poštivanje nacionalne pravne tradicije započeo je u siječnju 2020. pod voditeljstvom dr. sc. Božene Bulum, a predviđeno  trajanje mu je do kraja 2021. Na projektu surađuju prof. dr. sc. Elena Orrù, Katedra za pomorsko pravo, Odjel pravnih studija, Sveučilište Alma Mater Studiorum u Bologni; doc. dr. sc. Marija Pijaca, Pomorski odjel Sveučilišta u Zadru i prof. dr. sc. Željka Primorac, Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu.

Projekt je rezultat dugogodišnjeg kontinuiranog praćenja i analize prava Europske unije (dalje: Unija, EU), uključujući i odluke europskih institucija iz područja pomorskog prava i prava tržišnog natjecanja voditeljice i njenih suradnika. Kako su posljednjih nekoliko godina europske institucije donijele niz odluka i pravnih akata u svezi s pitanjima pružanje lučkih usluga, oporezivanja javnih morskih luka i financiranja njihove infrastrukture, istraživanje na projektu usmjereno je prema tim pitanjima. To su, primjerice, Uredba (EU) 2017/352 o uspostavi okvira za pružanje lučkih usluga i zajedničkih pravila o financijskoj transparentnosti luka čija primjena je započela u ožujku 2019. godine i . Također, Europska komisija i Opći sud donijeli su niz odluka u svezi s poreznim tretmanom lučkih uprava. Riječ je o recentnim odlukama i pravnim propisima koji nisu obrađivani u hrvatskoj pravnoj teoriji, a i na razini Unije vrlo je malo znanstvenih i stručnih publikacija koje se bave tim područjem.Radi se o vrlo važnim pitanjima koja su primjenjiva i na hrvatske morske luke. Uposljednjem desetljeću došlo je do značajnih promjena u funkcioniranju hrvatskog lučkog sustava, posebice luka otvorenih za javni promet čije se lučke uprave sve više ponašaju kao tržišno-orijentirana tijela. Međutim, te promjene nisu popraćene odgovarajućim regulatornim okvirom, što dovodi do sporova u praksi.

U prvoj godini projekta dr. Bulum  nastavila je ranije započetu analizu domaćih, europskih i komparativnih izvora prava kojima se uređuje pružanje lučkih usluga, financiranje i oporezivanje luka. U koatorstvu s doc. dr. sc. Marijom Pijaca pripremila je članak Pravno uređenje pristupa tržištu tehničko-nautičkih lučkih djelatnosti u pravu Europske unije i hrvatskom pravu i njegove posljedice u praksi koji je objavljen u Zborniku Pravnog fakulteta u Zagrebu, 20 (2020)1, str. 47-75. i članak  Pristup tržištu usluga priveza i odveza u hrvatskim lukama otvorenim za javni promet objavljen u časopisu Informator br. 6648, 12. 10. 2020., str. 22-23.