Znanstveno vijeće za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava u suradnji s Jadranskim zavodom HAZU održat će okrugli stol o temi “Pravni okvir za luke nautičkog turizma”.
Okrugli stol održat će se u četvrtak 8. veljače 2018. u velikoj sjedničkoj dvorani Palače Akademije u Zagrebu s početkom u 10 sati. Vodit će ga akademik Jakša Barbić.
PROGRAM OKRUGLOG STOLA
PRAVNI OKVIR ZA LUKE NAUTIČKOG TURIZMA
Ivo Bašić, glavni tajnik Ministarstva turizma:
Značaj i uloga nautičkog turizma u budućem razvoju turizma u Republici Hrvatskoj
Dr. sc. Nina Perko, načelnica Sektora upravljanja pomorskim dobrom, lučkim i koncesijskim sustavom Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture:
Želite li marinu? Postupak de lege lata
Dr. sc. Vesna Skorupan Wolff, znanstvena savjetnica i doc. dr. sc. Adriana Vicenca Padovan, znanstvena suradnica,
Jadranski zavod Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti:
Ugovor o vezu de lege ferenda
Prof. dr. sc. Gordan Stanković, Odvjetničko društvo Vukić, Jelušić, Šulina, Stanković, Jurcan & Jabuka, Rijeka i doc. dr. sc. Iva Tuhtan Grgić,
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci:
Posljedice uračunavanja vrijednosti ulaganja u objekte na pomorskom dobru u određenju iznosa temeljnog kapitala društva u postupku pretvorbe društvenog poduzeća u društvo kapitala
Prof. dr. sc. Ranka Petrinović i doc. dr. sc. Nikola Mandić,
Pomorski fakultet Sveučilišta u Splitu:
Javne ovlasti koncesionara luke nautičkog turizma
Doc. dr. sc. Adriana Vincenca Padovan, znanstvena suradnica,
Jadranski zavod Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti:
Zakonska rješenja de lege ferenda za napuštena plovila u marinama
Domjenak (zahvaljujemo na potpori donatora ACI d.o.o. Opatija)
Cilj Okruglog stola je da znanstvenici i praktičari s tog područja rasprave izuzetno aktualna otvorena pitanja pravnog položaja luka nautičkog turizma i pravnog okvira za njihovo poslovanje de lege lata i de lege ferenda. Namjera nam je kritički ispitati sadašnje stanje i predložiti rješenja za otklanjanje dilema koje se javljaju u teoriji i praksi.
Nautički turizam u Republici Hrvatskoj intenzivno se razvija u posljednjih tridesetak godina. Danas u Hrvatskoj postoji 139 luka nautičkog turizma s više od 17.500 vezova, koji ostvaruju godišnji prihod od oko 102.000.000 EUR, a broj brodica i jahti u tranzitu u tim lukama prelazi brojku od 198.000 godišnje. Posljednjih godina u Republici Hrvatskoj bilježi se stalan rast prometa i prihoda od nautičkog turizma, a izgrađuju se i novi kapaciteti. S obzirom na stratešku orijentaciju razvoja nautičkog turizma kao važne grane nacionalnog gospodarstva, Hrvatskoj je u interesu da osigura jasne i konkurentne standarde kvalitete poslovanja luka nautičkog turizma kako bi zauzela što povoljniju poziciju u odnosu na ostale mediteranske države. Intenzivno gospodarenje na tom području morala bi pratiti i odgovarajuća pravna nadgradnja. To uključuje donošenje dobrih i jasnih propisa koji pridonose pravnoj sigurnosti te ujednačenu sudsku praksu. Riječ je o propisima s područja upravnog prava o upravljanju pomorskim dobrom i davanju koncesija, propisima kojima se omogućuje sigurnost plovidbe, sigurnost u lukama i sl. te propisima kojima se uređuju imovinskopravna pitanja naročito u vezi s ugovaranjem usluga koje se pružaju u tim lukama kao i ugovorna i izvanugovorna odgovornost za štetu pričinjenu u lukama nautičkog turizma i dr.
Prijeko je potrebno u tome razvijati suradnju znanstvenika i svih zainteresiranih gospodarskih subjekata (marina, osiguravajućih društava, čarter-agencija i stručnjaka iz prakse srodnih profila) te stručnjaka koji djeluju u tijelima javne uprave – od nadležnih ministarstava do nadležnih tijela regionalne (područne) i lokalne samouprave.
U Jadranskom zavodu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti radi se na znanstvenom projektu Razvoj suvremenog pravnog i osigurateljnog režima za hrvatske marine – unapređenje konkurentnosti, sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša – DELICROMAR koji financira Hrvatska zaklada za znanost u razdoblju 1.3.2016. – 28.2.2019. Rezultati tih istraživanja trebaju pridonijeti stvaranju primjerenog pravnog okvira za luke nautičkog turizma i razjašnjenju dvojbenih pravnih pitanja, davanju smjernica za ujednačavanje sudske prakse te preporuka za standardizaciju općih uvjeta ugovora spomenutih luka i općih uvjeta osiguranja. Sva ta nastojanja usmjerena su postizanju veće pravne sigurnosti na tom području poslovanja.
Članovi projektnog tima i njihovi suradnici na Okruglom će stolu priopćiti spoznaje do kojih su došli u provedenim istraživanjima i uopće radom na spomenutom projektu. Razmotrit će se i aktualna pitanja o kojima sada intenzivno raspravlja znanstvena i stručna javnost.
Uvodničari na Okruglom stolu suradnici su na Projektu DELICROMAR i priznati su znanstvenici i stručnjaci u državnoj upravi (Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i Ministarstvu turizma) i u gospodarstvu koji se bave pravnim pitanjima iz područja luka nautičkog turizma i uopće iz nautičkog turizma. Raspravljat će se o postupku dodjele koncesija za luke nautičkog turizma (de lege lata i de lege ferenda), ulaganjima u objekte na pomorskom dobru, javnim ovlastima koncesionara tih luka, zakonskim rješenjima de lege ferenda za napuštena plovila u tim lukama, prijedlozima zakonskog uređenja ugovora o vezu te o značajkama, trendovima i važnostima nautičkog turizma. S obzirom na stratešku orijentaciju Hrvatske u tom gospodarskom sektoru i planiranom rastu kapaciteta nautičkih vezova u narednim godinama rasprava o pravu mjerodavnom za uređenje poslovanja luka nautičkog turizma vrlo je važna i aktualna.
Spomenute uvodno izložene teme na Okruglom stolu samo su naznaka težišta interesa održavanja ovog skupa i ne isključuju raspravu o svim drugim pitanjima iz tog područja.
Nakon Okruglog stola objavit će se 42. knjiga nakladničkog niza Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava Modernizacija prava pod naslovom Pravni okvir za luke nautičkog turizma, urednik nakladničkog niza akademik Jakša Barbić.