Knjižnica Jadranskog zavoda specijalizirana je solo-knjižnica, u sastavu Jadranskog zavoda kao znanstvenoistraživačke jedinice Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te u mreži Akademijinih knjižnica. Prema korisnicima, ona je poluotvorenog tipa. U prvom redu zadovoljava informacijske potrebe zaposlenika i suradnika Jadranskog zavoda, ali je dostupna i vanjskim korisnicima, tj. studentima i znanstvenicima iz drugih ustanova, kao i drugim osobama čiji stručni interes zalazi u područje djelovanja Zavoda.

Komunikacija knjižnice s korisnicima odvija se elektroničkom poštom, telefonom i osobno, prema potrebi.

Neke od osnovnih zadaća knjižnice su: sustavno izgrađivanje i stručna obrada njezina fonda, kao i pretraživanje relevantnih baza podataka te slični oblici potpore znanstvenom istraživanju pomorskog prava i međunarodnog prava mora, a prigodno se posvećuje pažnja promotivnoj i edukativnoj zadaći knjižnice.

Fond knjižnice čine tri zbirke: monografske, periodičke publikacije te dokumentacija. Pretežno se radi o tiskanoj građi, ali se u novije doba nastoji doći do što većeg broja digitalnih izdanja te se kontinuirano radi i na skeniranju.

Prve godine osnivanja knjižnice, 1949. godine, u inventarnu knjigu bilo je upisano tek oko 2.800 jedinica. Kasnije se, revizijom inventarne knjige (od oko 33.000 jedinica) i otpisom, nastojala profilirati temeljna pravno-pomorska zbirka s oko 15.000 jedinica, dok se uz nju čuva i oko 6.000 jedinica iz područja povijesti pomorstva, ekonomike ribarstva i sl.

Katalog knjižnice Jadranskog zavoda u digitalnom obliku dostupan je na internetu od 2002. godine. Od 2020. godine pridružen je skupnom katalogu svih knjižnica Akademije (DIZBI.Hazu) na novoj platformi Indigo.

Financijska situacija danas bitno ograničava dostupnost nekih vrijednih internetskih baza podataka te se nastoji nadoknaditi međuknjižničnom suradnjom sa srodnim institucijama (za bazu i-Law), a značajnu ulogu ima pristup bazama s nacionalnom licencom preko Portala elektroničkih izvora za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu (NSK).

Iz knjižnice se također unose radova iz časopisa Poredbeno pomorsko pravo = Comparative Maritime Law, u izdanju Jadranskog zavoda, u međunarodne i domaće baze i portale (EBSCO, HeinOnline, ERIH Plus, DOAJ, CEEOL, SIS, Hrčak, DIZBI, i druge).

Knjižnica predstavlja potporu Zavodu u izvođenju njegovih znanstvenoistraživačkih projekata, a tijekom godina uključivala se i u druge projekte, temeljene na knjižničnoj djelatnosti (SZI, CROSBI, DIZBI). 

Vizija

  • pružati informacijsku potporu znanstveno-istraživačkoj djelatnosti Jadranskog zavoda i biti partner srodnim institucijama za potrebe obrazovanja, znanstvenog i stručnog rada
  • ostvarivati suradnički odnos s drugim knjižnicama uključivanjem u zajedničke projekte koji vode k ravnopravnom članstvu u mreži europskih knjižnica
  • raditi na očuvanju ukupne intelektualne produkcije Jadranskog zavoda

Misija

Služenje znanstveno-istraživačkoj zajednici nastojimo ostvariti uz poštovanje temelja knjižničarske struke i dobre stručne prakse:

  • zadovoljavanjem informacijskih potreba korisnika
  • kontinuiranom izgradnjom i održavanjem fonda (tiskanog i digitalnog) i praćenjem relevantnih svjetskih izvora
  • kreativnim i jednostavnim rješenjima u organizaciji i prezentaciji
  • razvojem i usavršavanjem osobnih sposobnosti cjeloživotnim obrazovanjem
  • izgradnjom odnosa povjerenja s korisnicima kvalitetom usluga i uz dobronamjernu komunikaciju.

Sva knjižna i neknjižna građa, koja je prethodno inventarizirana i katalogizirana, može se dobiti na uvid u prostoru čitaonice ili posuditi pod određenim uvjetima.

Časopise i novine, referentnu literaturu (rječnike, enciklopedije…) i dokumentaciju – ne posuđujemo; iznimno se može zatražiti odobrenje za fotokopiranje.

Knjige (priručnici, stručna literatura) najčešće se mogu posuditi i to na rok oko mjesec dana. Zakasnina se plaća nakon opomene.

Pravo korištenja građe iz knjižnice Jadranskog zavoda imaju sljedeći korisnici:

  • zaposlenici Zavoda
  • članovi Akademije (HAZU) i zaposleni u Akademiji
  • nastavno i znanstveno osoblje visokih učilišta i drugih ustanova
  • studenti, postdiplomandi, doktorandi
  • stručnjaci iz gospodarskih i drugih ustanova u Hrvatskoj
  • zainteresirani građani (koji se bave nekim istraživanjima)

Evidencija korisnika i korištenje građe obavlja se upisom u korisničku bazu – uz predočenje osobne iskaznice (ili indeksa za studente) i uz vlastoručni potpis. Korisnički kartoni sadrže najosnovnije osobne podatke te podatke o građi s datumima posudbe/vraćanja.
Posudba iz drugih gradova moguća je posredovanjem knjižnica fakulteta/institucija u kojoj je korisnik zaposlen.
Upit za korištenje građe može se uputiti telefonom, faksom, elektroničkom i običnom poštom te osobno – dolaskom na našu adresu.

Katalog se može provjeriti internetski ili preko računala u našoj čitaonici, a telefonski, usmeni razgovor s knjižničarom, ili kontakt e-adresom dodatno može olakšati potragu za naslovima, pojasniti informacijske potrebe i utvrditi je li tražena građa trenutačno na raspolaganju.

Katalozi i drugi izvori

DiZbi.HAZU (zajednički katalog knjižnica HAZU)
Pomorskopravna zbirka JZ
Stari katalog Knjižnice Jadranskog zavoda (do 2018.)
Katalozi knjižnica u RH i svijetu (izbor)

Voditelj knjižnice
Jakov Sinovčić-Perković, mag. bibl.

Kontakt
knjiznica-jz@hazu.hr