Razvoj suvremenog pravnog i osigurateljnog režima za hrvatske marine - unapređenje konkurentnosti, sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša

 

Razdoblje projekta:

1. 3. 2016. – 28. 2. 2019.

 

Voditeljica:

doc. dr. sc. Adriana Vincenca Padovan, Jadranski zavod Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

 

Suradnici:

  • prof. dr. sc. Dorotea Ćorić, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • prof. dr. sc. Ranka Petrinović, Pomorski fakultet Sveučilišta u Splitu
  • prof. dr. sc. Nikoleta Radionov, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • prof. dr. sc. Lana Ofak, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • dr. sc. Vesna Skorupan Wolff, Jadranski zavod Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 
  • dr. sc. Božena Bulum, Jadranski zavod Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
  • doc. dr. sc. Nikola Mandić, Pomorski fakultet Sveučililšta u Splitu
  • doc. dr. sc. Iva Tuhtan Grgić, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
  • doc. dr. sc. Josip Pavliček, Visoka policijska škola, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske
  • doc. dr. sc. Marija Pijaca, Sveučilište u Zadru, Pomorski odjel
  • doc. dr. sc. Mišo Mudrić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu (suradnik 2016. - 2017.)
  • prof. dr. sc. Maria Victoria Petit Lavall, Institut za transportno pravo, Sveučilište Jaume I, Castellón (inozemni suradnik)

 

Ključne riječi:

luka nautičkog turizma, marina, nautički turizam, pomorsko pravo, pomorsko osiguranje, osiguranje odgovornosti, sigurnost na moru, sigurnosna zaštita, morski okoliš

 

Sažetak:

U okviru projekta izučavali smo sve izvore prava (nacionalno zakonodavstvo, međunarodne konvencije, pravo EU, autonomno pravo i poslovnu praksu, sudsku praksu, pravnu literaturu) koji se tiču odgovornosti marina, ugovora o vezu, osiguranja odgovornosti luka nautičkog turizma, pravnog statusa tih luka, pomorskog dobra i koncesija, standarda sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša. Teme smo izučavali u kontekstu hrvatskog prava, ali i komparativno u pravima Slovenije, Crne Gore, Italije, Španjolske, Malte, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Nizozemske.


Ciljevi projekta bili su izdvojiti i evaluirati relevantne nacionalne propise koji utječu na poslovanje marina a koje je potrebno unaprijediti, evaluirati postojeće autonomno pravo (marine, osiguratelji), izdvojiti relevantno međunarodno pravo i pravo EU i ocijeniti stupanj njihove implementacije u nacionalni pravni okvir, izraditi prijedloge de lege ferenda radi unapređenja domaćeg pravnog okvira, promicati standardizaciju općih uvjeta ugovora o vezu i općih uvjeta osiguranja odgovornosti marina u interesu pravne sigurnosti, kvalitete usluge i zaštite potrošača te podići razinu znanja o temama projekta među znanstvenicima, u struci, gospodarstvu i pravosuđu.


U rezultate našeg projekta ubrajaju se formirane baze podataka i popisi izvora i građe za istraživanje. Proveli smo istraživanje putem strukturiranih upitnika za marine, osiguratelje i lučke kapetanije. Okupili smo struku oko ovog projekta i razvili mnoge stručne i akademske suradnje. Diseminirali smo rezultate istraživanja publicirajući znanstvene i stručne radove te sudjelujući s izlaganjima na raznim domaćim i stranim, nacionalnim i međunarodnim skupovima. Poticali smo javnu raspravu o ključnim temama projekta organizirajući stručne i znanstvene skupove. Sudjelovali smo u stručnim povjerenstvima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture za izmjene i dopune Pomorskog zakonika i izradu novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama u okviru kojih smo izradili nacrte novih zakonskih normi. I konačno, pripremili smo ogledne modele ugovora o vezu i standardne opće uvjete ugovora za marine te ogledne klauzule osiguranja odgovornosti marine koji su objavljeni u knjizi Novi pravni režim za marine, J. Barbić, A. V. Padovan, V. Skorupan Wolff (ur.), nakladnički niz: Modernizacija prava, Knjiga 47, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb, 2019. Ova knjiga ujedno je i zbornik radova izloženih na istoimenoj završnoj konferenciji projekta održanoj u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu 22. i 23. studenog 2018. godine.

 

 

 

Internetske stranice projekta:

www.delicromar.hazu.hr 

 

 

Projekt je financirala:

Uspostavni istraživački projekt HRZZ-2013-11-3061